Przerwany stosunek: czy można zaufać tej metodzie antykoncepcji? Ta metoda jest zawodna, ale najbardziej popularna. Na czym polega? To zakończenie stosunku płciowego przed wystąpieniem orgazmu u mężczyzny. Wytrysk następuje poza pochwą partnerki. Uważa się, że ta metoda antykoncepcji pozwala uniknąć niechcianych lub nieplanowanych ciąż. To złudne przekonanie.

Mechanizm stosunku przerywanego

Przed ostatecznym wytryskiem plemników dochodzi do niekontrolowanego przez mężczyznę wytrysku płynu przednasiennego. Przygotowuje on grunt pod plemniki, zmniejsza kwasowość wewnątrz penisa, a następnie w pochwie. Wysoka kwasowość hamuje żywotność plemników. Niektórzy mężczyźni mogą mieć plemniki w tym płynie. Z reguły mówi się o niewielkiej liczbie zdolnych do życia męskich komórek rozrodczych. Jednak niektóre badania obalają to założenie. Ale jest nagi fakt – można zajść w ciążę z przerwanym stosunkiem.

Jaki jest problem?

Problem w tym, że mężczyzna nie zawsze jest w stanie kontrolować swoje działania. W niektórych przypadkach wydaje mu się, że miał czas, ale w rzeczywistości był bardzo spóźniony. Specjaliści zdecydowanie zalecają stosowanie prezerwatyw, doustnych środków antykoncepcyjnych lub innego rodzaju antykoncepcji (wkładka wewnątrzmaciczna, podwiązanie nasieniowodów itp.).

Dlaczego stosunek przerywany jest szkodliwy?

Pomimo tego, że przerwanie stosunku jest dość często stosowaną metodę antykoncepcji, tylko 70% kobiet udaje się w ten sposób uniknąć niechcianej ciąży. Oznacza to, że, dla co czwartej kobiety taki eksperyment kończy się niechcianą ciążą. Wynika to przede wszystkim z faktu, że liczba plemników w męskim płynie nasiennym może wynosić od 10 do 20 milionów i nie ma absolutnie żadnej gwarancji, że którykolwiek z nich nie przeniknie do pożądanego celu. I to może dotyczyć nawet najbardziej doświadczonych mężczyzn, dla których przerwanie współżycia to już doskonała umiejętność. Jednocześnie doustne środki antykoncepcyjne zapewniają 98-99% ochrony. Prezerwatywy około 90% (10% wydaje się na nieprawidłowe lub niewłaściwe użycie prezerwatywy).

Co jeszcze jest szkodliwe dla przerwanego stosunku płciowego?

Jest też istotna wada tej metody ochrony, nie będzie w stanie ochronić się przed chorobami i różnymi mikroorganizmami przenoszonymi podczas stosunku płciowego. Dlatego z tej metody powinny korzystać tylko osoby, które dobrze się znają. Prezerwatywa chroni osobę przed zakażeniem wirusem HIV w 98%.

Jakie są szanse zajścia w ciążę z przerwanym stosunkiem?

Prawdopodobieństwo niechcianej ciąży u partnerek, które stosowały stosunek przerywany, zależy od obecności jaja w jajowodach w czasie stosunku. Niebezpieczeństwo tkwi nie tylko w cyklu życiowym gotowego jaja, ale także w obecności męskich gamet czekających na nią w środowisku żeńskim.

Najkorzystniejsze dni do poczęcia określają następujące parametry:

  • Jajo zachowuje maksymalną funkcjonalność przez 24 godziny, a następnie zapładnia lub umiera
  • Gamety są dwojakiego rodzaju, pierwsze żyją przez 24 godziny, inne – do 3 dni (bardzo rzadko do 5)
  • Jeśli plemniki dostaną się do żeńskich narządów płciowych 2-3 dni przed dojrzewaniem jaja, są w stanie je zapłodnić.

W związku z tym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w okresie płodności z przerwaniem stosunku płciowego jest jak największe, zarówno 2 dni przed, jak i po pojawieniu się komórki żeńskiej. Nie oznacza to jednak wcale, że pozostały czas jest gwarantowany, jako bezpieczny. Na przykład jajko może powstać później lub odwrotnie, wcześniej niż z powodu pewnych warunków tzn. stresu, opóźnionej miesiączki, obecności patologii lub kobieta ma niewydolność hormonalną.

Konsekwencje przerwanego stosunku

Stała kontrola nad wytryskiem bardzo wyczerpuje i wstrząsa psychiką, prowadząc do jej dalszego zaburzenia. Lekarze twierdzą, że przerwanie stosunku płciowego może negatywnie wpłynąć nie tylko na stan emocjonalny, ale także doprowadzić do obniżenia napięcia naczyniowego prącia, które następnie przekształca się w zaburzenia erekcji lub wręcz przeciwnie, w przedwczesny wytrysk. Kobiety też nie są w najlepszej pozycji. Przerwane współżycie nie tylko nie zawsze pomaga nie zajść w ciążę, ale kolejne 50% z nich, z powodu tej metody antykoncepcji, jest pozbawionych możliwości przeżycia orgazmu. I to, podobnie jak w przypadku mężczyzn, konsekwencje przerwania stosunku płciowego dla kobiet ma szkodliwy wpływ na ich stan psychiczny i emocjonalny. Dlatego lekarze zalecają skorzystanie z innych, bardziej niezawodnych metod antykoncepcji. Zwolennicy przerywanego stosunku często argumentują za przyjaznością dla środowiska tego typu antykoncepcji. Brak chemii lub skutków ubocznych (z wyjątkiem oczywiście ciąży), a czułość jest wysoka. Ważne! Seks powinien przynosić przyjemność a nie infekcje narządów płciowych czy nieplanowane macierzyństwo.!!!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *