Białko w moczu zazwyczaj nie wskazuje na żadne niepokojące dolegliwości. Lekarze wskazują, iż zdrowy człowiek w ciągu jednej doby może wydalić wraz z moczem nawet 250 mg białek. Większe ilości białka mogą występować w moczu w przypadku, gdy ktoś w niedalekiej przeszłości chorował oraz występowała u niego gorączka. Dopiero nieustannie utrzymujące się bardzo wysokie stężenie białka w moczu może wskazywać na to, iż dana osoba zachorowała na jedno ze schorzeń nerek lub serca. Aby to sprawdzić, konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych badań diagnostycznych. 

Jaka jest odpowiednia zawartość białka w moczu?

Jeżeli ktoś jest w pełni zdrowy, to jego nerki zatrzymują większość białek. Są one wtedy transportowane do krwi i pełnią dla organizmu rolę źródła energii. Czasem dzieje się jednak tak, że stężenie białka we krwi jest tak duże, że trafiają one do moczu. Jaka jest optymalna zawartość białka w moczu? Lekarze wskazują, iż norma zawartości białka w wydalanym moczu w ciągu doby wynosi 250 mg (inne zalecenia mówią o 150 mg). Jeżeli poziom białka w moczu na dobę wynosi ponad 300 mg, wówczas jest to określane jako tzw. białkomocz. Jeżeli przeprowadzone badania wskażą, że obecność białka w moczu jest zbyt duża, konieczne jest przeprowadzenie wszechstronnej diagnostyki pod kątem groźnych chorób nerek i serca. Lekarz, który ocenia badania moczu, zwraca uwagę nie tylko na ilość białka, ale również jego rodzaj. Białka pochodzące z dróg moczowych powinny wynosić około 45%, z kolei immunoglobuliny osoczowe powinny wynosić 15 procent, a albuminy 40 procent.

Czym objawia się zbyt wysoka zawartość białka w moczu?

Białkomocz może wiązać się z jednoczesnym występowaniem innych objawów, takich jak zatrzymywanie wody w organizmie, obrzęk twarzy, wzrost masy ciała, obrzęk kończyn. W trakcie oddawania moczu pojawia się też piana. Pacjenci dotknięci białkomoczem uskarżają się również na podwyższenie ciśnienia krwi. Osoby dotknięte białkomoczem są dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie na chorobę niedokrwienną serca oraz nadciśnienie tętnicze. 

Na jaką chorobę może wskazywać nadmiar białka w moczu?

Nadmiar białka w moczu może być objawem bardzo wielu chorób, takich jak cukrzyca, hipoglikemia, choroby nerek, białaczka, toczeń, choroby serca oraz układu krążenia, wirusowe zapalenie wątroby, amyloidoza, anemia sierpowata lub zakażenie wirusem HIV. U niektórych pacjentów wysoka zawartość białka w moczu może też wynikać z zachorowania na tzw. zespół nerczycowy. Jest to częste powikłanie chorób układu oddechowego o charakterze wirusowym. Białkomocz może też pojawiać się w sposób incydentalny. Ma to miejsce u osób, które doświadczyły silnego stresu, przemarznięcia oraz miały duży wysiłek fizyczny. Zdarza się, że białkomocz towarzyszy gorączce oraz stanom podgorączkowym.

O czym świadczy białkomocz u mężczyzn?

Wystąpienie wysokiego poziomu białka w moczu u mężczyzn nie musi od razu oznaczać, iż wystąpił jakiś problem w funkcjonowaniu nerek. Gorzej: może to oznaczać, iż nastąpiły problemy z działaniem gruczołu krokowego, czyli prostaty. Ryzyko wystąpienia schorzeń gruczołu krokowego dotyczy zwłaszcza mężczyzn, którzy przekroczyli już 40-ty rok życia. Jeżeli pacjent obserwuje u siebie spory białkomocz, ponieważ wskazują na to ewidentne objawy takie jak piana, powinien jak najszybciej udać się do urologa. Wykonanie niezbędnych badań pozwoli na dokonanie oceny, jaka jest przyczyna występowania białkomoczu. Im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym wyższa szansa na całkowite wyleczenie z danej dolegliwości. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *