Najnowsze badania naukowców przeprowadzone na Uniwersytecie w duńskim Aarhus wskazują, że mężczyźni, którzy kładą się wcześniej spać, mają zdecydowanie większe szanse na to, by doczekać się potomstwa. Oto szczegóły wyników badań na temat wpływu pory kładzenia się do snu na płodność wśród mężczyzn. 

Mężczyzna, którzy wcześniej położy się spać, ma większe szanse na zostanie ojcem

Wyniki najnowszych badań są jednoznaczne: mężczyźni, którzy kładą się spać nie później niż o 22:30, mają spermę znacznie lepszej jakości. Naukowcy doszli do wniosku, że panowie kładący się spać przed 22:30, mają nawet czterokrotnie większą szansę na to, aby doczekać się potomstwa od ich rówieśników, którzy kładą się spać później. Nawet dodatkowa godzina snu może mieć ogromne znaczenie dla ogólnej sprawności seksualnej mężczyzny oraz szans na zapłodnienie. Badanie dowiodło, że ci panowie, którzy w nocy spali minimum osiem godzin, mieli o wiele zdrowsze, bardziej ruchliwe i liczebne plemniki niż ci, którzy spali poniżej siedmiu godzin. W badaniu wzięło udział 100 mężczyzn. Każdy z nich brał udział w diagnostyce w klinice leczenia niepłodności. Prawie połowa przebadanych mężczyzn miała zdrowe plemniki w nasieniu, z kolei u 55% z nich nasienie wykazywało się bardzo niską jakością. Jednocześnie ci mężczyźni, którzy szli spać przed 22:30 oraz spali minimum siedem godzin, mieli lepsze plemniki niż ci, którzy szli spać po 22:30.

W trakcie snu organizm się regeneruje

Nieodpowiednia ilość snu ma bardzo negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia, nie tylko na ryzyko bezpłodności. Badania jasno wskazują, że ci panowie, którzy zazwyczaj spali mniej niż 7 godzin, byli obarczeni nawet sześciokrotnie wyższym ryzykiem, iż ich nasienie będzie nieodpowiedniej jakości, czyli szansa na zapłodnienie będzie niska. W trakcie snu organizm się regeneruje. Jednocześnie dochodzi do wyregulowania gospodarki hormonalnej oraz poziomu stresu. Warto wiedzieć, że stres także ma bardzo duży wpływ na pojawienie się bezpłodności u mężczyzn.  Sytuacje stresowe wywołują określone reakcje w ludzkim układzie odpornościowym. To z kolei powoduje, że liczba i jakość plemników ulega znacznemu pogorszeniu.

Mężczyzna przed snem nie może się rozpraszać

Naukowcy wskazali, że mężczyzna przed pójściem spać nie powinien zbyt mocno się rozpraszać. Najlepiej, gdy kładzie się spać w spokojnej, harmonijnej atmosferze. Przed pójściem spać należy także całkowicie wyłączyć telefon oraz inne urządzenia elektroniczne, np. telewizory, laptopy, tablety czy konsole do gry.

Co jeszcze wpływa na męską płodność?

Na męską płodność wpływa nie tylko liczba godzin snu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo istotnym czynnikiem jest także codzienna dieta. Badania dowiodły także, że mężczyźni, którzy każdego dnia swoją dietę opierają przede wszystkim na fast foodach, słodyczach i słonych przekąskach, są znacznie bardziej narażeni na bezpłodność niż ich rówieśnicy, którzy odżywiają się w sposób zdrowy i zbilansowany. Mężczyzna, który chce cieszyć się płodnością oraz udanym życiem seksualnym przez długie lata, powinien raz na zawsze zrezygnować z niezdrowej żywności. Zamiast tego, należy stawiać na warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, grube kasze, ryby i owoce morza, orzechy oraz nasiona. Wprowadzenie zmian w diecie w długotrwałej perspektywie ma naprawdę zbawienny wpływ na sprawność seksualną u mężczyzny. Oprócz zmian w diecie należy także być bardziej aktywnym fizycznie, mniej się stresować oraz porzucić alkohol, papierosy czy narkotyki. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *