Zaburzenia erekcji, jeszcze niedawno nazywane także impotencją, to schorzenie dotykające ok. 152 milionów mężczyzn w obrębie całego świata, zaś w naszym kraju minimum 3 miliony panów. Bez względu na przyczynę zaburzeń, impotencja psychologiczna współistnieje w większym albo mniejszym stopniu i prowadzi do pogłębienia zaburzeń erekcji. Jakie są sposoby leczenia impotencji psychogennej? 

Jakie są przyczyny impotencji psychogennej? 

Impotencja to brak możliwości uzyskiwania i utrzymywania wzwodów penisa, które umożliwiałyby odbycie satysfakcjonujących stosunków seksualnych. Impotencja o podłożu psychologicznym to zaburzenia wzwodu penisa, które mogą być wywoływane czynnikami mającymi związek z męską psychiką. Osoba chora cierpi na swego rodzaju lęki, fobie albo ma zaburzone właściwe relacje z partnerką.

Dodatkowo impotencja psychogenna, może być pogłębiana przez:

  • malejącą atrakcyjność kobiety, na przykład z uwagi na proces starzenia się,
  • porażki życiowe,
  • długotrwały stres, na przykład powiązany z chorobą partnera, pracą czy też innymi problemami,
  • rutyna oraz znudzenie długo trwającym związkiem,
  • obniżone poczucie własnej wartości.

Na ogół nie jest możliwie wyodrębnienie jednej i najważniejszej przyczyny impotencji, gdyż kłopoty z erekcją stanowią wypadkową wielu schorzeń i stanów chorobowych: niewydolności nerek, palenia tytoniu, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, miażdżycy, cukrzycy czy też po prostu wieku.

Warto także podkreślić, iż obecnie zmianie podlega terminologia mająca związek z kłopotami ze wzwodami. Zaburzenia erekcji albo zaburzenia wzwodu prącia w naukowych publikacjach wypierają stopniowo impotencję, gdyż to słowo przez lata nabrało wydźwięku pejoratywnego.

Jak można leczyć impotencję?

Współczesne metody leczenia impotencji można podzielić na trzy różne grupy – z uwagi na pochodzenie problemów, jak i stopnia nasilenia symptomów:

  • terapia I rzutu – seksuologiczna psychoterapia, branie środków doustnych, jak i stosowanie próżniowych urządzeń,
  • terapia II rzutu – iniekcje wprost do jamistych ciał prącia albo podawanie docewkowych preparatów,
  • terapia III rzutu – wszczepienie implantów do jamistych ciał prącia.

Psychoterapia seksualnych zaburzeń

Bez względu na to, czy osoba chora ma impotencję psychologiczną, czy też inny typ seksualnych zaburzeń, seksuologiczna psychoterapia odgrywa ważną rolę podczas leczenia. Psychoterapia jest bardzo ważna w przypadku leczenia nieodwracalnych seksualnych zaburzeń (na przykład mających związek z uszkodzeniem fizycznym penisa), niemniej stosowana jest ona także podczas leczenia psychogennej impotencji w roli uzupełnienia farmakologicznego leczenia.

Terapia behawioralno-

Zachowania, emocje, jak i zaburzenia w obrębie funkcjonowania organów ludzkich spowodowane są tym, w jaki sposób dana osoba myśli i postrzega samego siebie, otoczenie i inne osoby. Terapia behawioralno-poznawcza ma za zadanie zmieniać nieadaptacyjny (dysfunkcjonalny) sposób myślenia danego pacjenta, co ma w konsekwencji przyczyniać się do poprawienia samopoczucia i zmian w zachowaniu. Następny etap to wyzbycie się impotencji.

Leczenie z zastosowaniem farmakologii

W przypadku leczenia farmakologicznego impotencji stosowane są: leki naczyniowo czynne (podawane w formie wstrzyknięć do jamistych ciał prącia albo docewkowo), leki hormonalne i leki doustne (np. sildenafil).

Najbardziej powszechną metodą leczenia farmakologicznego impotencji, będzie podanie pacjentowi inhibitorów fosfodiesterazy typu piątego, inaczej sildenafilu. Sildenafil to najbardziej obiecujący specyfik leczniczy w przypadku impotencji – podawany w dawkach 100 mg, jest skuteczny u około 80 procent badanych.

Jeżeli występują działania uboczne, są to na ogół symptomy ogólnej natury i nie mają istotnego klinicznego znaczenia, na przykład zaburzenia wzroku, wrażenie gorąca w okolicy twarzy albo pełnego nosa, wymioty, nudności czy też bóle głowy. Lek ten przyjmuje się na około 40 minut przed zaplanowanym stosunkiem seksualnym, zaś jego działanie może utrzymywać się do kilku godzin. Nie można go stosować częściej, aniżeli raz w ciągu dnia. Żeby sildenafil mógł skutecznie zadziałać, niezbędne będzie podniecenie seksualne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *